To Be Trader

ראשי » חוזי הפרשים – CFD

חוזי הפרשים – CFD

מודעות פרסומת

חיים

 

 

CFD- חוזי הפרשים.

מה כבר לא נאמר על מוצר הזה. יש גורסים שזה הוא מוצר מצוין , יש כאלה שאומרים שזה הוא מוצר גרוע , והשאלה היא לא מי צודק ומי לא , אלה איך עובדים איתו בתוך המגבלות והסכנות שקיימות במוצר הזה . מראש אני אבהיר את עמדתי. אישית , אני חושב שזה מכשיר מצויין , שיש בו הרבה היתרונות לסוחר קטן , וכל עוד יודעים להתנהל בחוכמה עם חלקים מסוימים במבנה שלו , אפשר לעבוד איתו בהנאה רבה ולייצר תוחלת.

אז נתחיל בקצת היסטוריה . המכשיר עצמו קיים כבר מאמצע שנות ה 90 , רק אז הוא היה נחלתם של בתי השקעות גדולים , קרנות גידור וחברות נוסטרו. בשלב מסוים , בתחילת שנות ה2000 , התפתחות המהירה של כל עולם הטכנולוגיה הביאה לכך ששוק הפיננסי מצא פלטפורמה נגישה למיליוני אנשים בעולם , סוג של FORD T של שנות ה 20 של המאה הקודם ( מכונית לכל פועל ), וזירות המסחר מכל הסוגים התחילו לקום כמו פטריות אחרי הגשם על כל הסוגים והגוונים . 

הבעיה הגדולה לשימוש במכשיר הייתה הרגולציה אמריקאית. לפי חוקי רשות לניירות ערך בארצות הברית , אדם שאין לו חשבון נזיל של 25Kומעלה ,אינו רשאי לסחור מסחר תוך יומי. החלטה הזאת באה להגן על סוחרים האלה , ובמידה רבה היא מוצדקת מאוד . מכשירי הCFD עוקפים את המגבלה הזאת עקב השימוש במינופים ,ולכן נאסרו לשימוש לאזרחי ארצות הברית . אני בכוונה אומר אזרחי ארצות הברית , ולא בארצות הברית , ובהמשך אני אסביר.

הראשונים לזהות פוטנציאל מן הסתם היו חברות פורקס. עד אז מסחר בפורקס היה מתבצע רק דרך הבנקים וללא מינופים. פורקס הייתה פלטפורמה עם מחזורים עצומים כל יום , די קלה להכלה לפשוטי עם ולשאר האנשים שחלמו לחיות כמו ב וול סטריט .  מה גם שזאת צורת מסחר שחוץ מכמה נתונים מוניטריים ניתנת לעבודה על פי טכני בלבד , אין שם שיטות פונדמנטליות כמעט , ולכן היה קל למכור את זה להמונים יחד עם שיעורי ניתוח טכני . הזירות האלה פרחו , וזה בטח לא נעלם מעיניים של הברוקרים הגדולים. מכוון שהמסחר במט"ח הוא מסחר גלובלי , מתבצע 23 שעות ביום , לא היה ניתן להגבילו לרגולציה אמריקאית.

בשלב מסוים הבינו ברוקרים אלקטרונים הגדולים בארצות הברית דוגמת IB , MBT , AMERITRADE ואחרים שניתן לעקוף את מגבלת רגולציה על ידי פתיחת חשבונות CFD לסוחרים שאינם אזרחי ארצות הברית , אינם גרים בארצות הברית , ולא דרך הסניפים בארצות הברית. כך קמו להן חטיבות אירופאיות של אותם חברות . לדוגמה: אני עובד כבר כמה שנים עם אינטראקטיב , וכי לקוח שאינו בעל אזרחות אמריקאית אני משוייך לסניף הלונדוני של החברה , ואופציית CFD פתוחה במערכת מסחר שלי.  כמובן שאחריה מהלך הזה גם חברות פורקס למיניהן התחילו להכניס אפשרות מסחר בCFD לא רק על מט"ח וסחורות, אלה גם  מדדים והכי חשוב מניות.     

כפי שכתבתי בתחילת דברי , אני אישית בעד המוצר , מאוד אוהב אותו , וחושב שניתן לעבוד איתו בצורה יעילה מאוד.  אז קודם אני אציג את היתרונות המכשיר , ודווקא אני לא אתחיל ממינוף שמאפשר ביצוע עסקאות עם הון התחלתי נמוך. כפי שכבר אמרנו , CFD זה סוג של חוזה אלקטרוני שפועל על הפרשי מחיר. ככזה הוא מונפק על ידי הברוקר ולכן אינו מושפע מהמחזורים בנכס הבסיס , ולא מביקושים  בספר הפקודות של נכס הבסיס. אפשר לבצע עסקה בכל נקודת זמן ללא שום קשר האם יש ביד או אסק באותו מחיר שביקשת לבצע. זה היתרון ברור. אתה לא צריך להמתין לביצוע או לרדוף אחרי הנייר. הביצוע הוא מידי גם בקניהוגם במחירה .כמובן שדבר שתמיד צריך לקחת אותו בחשבון כאן בדיוק כמו בנכס הבסיס עצמו הוא ספרד בין ביד ואסק . זה היתרון הגדול שקיים במכשיר. דבר נוסף זה כמובן המינוף , אבל בניגוד להיתרון הראשון   שהצגתי , כאן המרחק בין היתרון לחסרון שגובל בסכנה של ממש הוא דק כחוט השערה. ברוב המקרים במסחר מט"ח ב CFD מקבלים מינוף של 1:100 וגם יותר. כמובן שזה נראה מאוד סקסי במצב שהשוק הולך איתך. הרי בניצול המינוף המירבי , כל עליה של 1% בנכס הבסיס יכולה להביא להכפלה של החוזה. זה נחמד אבל , ירידה של 1% בשער נכס הבסיס יכולה להביא למחיקת בטחונות של אותה עסקה. ברור שהעסקה לא תיסגר כל עוד יש לך עדיין בטחונות לא מנוצלים , והיא תמשיך לנגוס בהן עד שזה נעלם.  וכאן אני מגיע לבעיה הכי גדולה שרוב הסוחרים מתעלמים ממנה לגמרי , והיא בעצם זאת שגורמת להם לשרוף חשבונות ללא קשר למיומנות המסחר שלהם.

אחת הבעיות הגדולות של סוחרי CFD , ש90% מנסים להיות סוחרי יום , היא שלא ניתן להכיל שום אסטרטגיה לצורת המסחר שלהם. אם הייתי נותן לזה קולונטציה צבאית , אז הייתי קורה לזה מסחר טקטי. אתה זורק את כל החיילים שלך ( במקרה הנ"ל רוב ההון הממונף שלך)לקרב בשטח בנוי על מנת להשיג נקודה , ומשם לצאת לקרב חדש על הבית הבא. צר לי לאכזב כאן רבים , אבל במסחר תוך יומי לא קיימת אסטרטגיה , קיימת טקטיקה בלבד , ולכן כל ניסיון להכניס סממנים אסטרטגים לתוך מסחר תוך יומי בדרך כלל יביאו לתוצאות הפוכות במסחר בCFD בדיוק בגלל ייחודיות של המכשיר.  כולל שימוש בפקודות סטופ. הן לא עילות ואפילו מזיקות יותר ממה שמביאות תועלת במלחמה על כמה נקודות. כשאתה נכנס לעסקה קצרה , אתה נמצא מול המסך עם יד על הכפתור , וכנראה שתוך פרק זמן קצר את יכול להבין האם פוזיציה עובדת או לא. אם לא , אין טעם לחכות לסטופ אלה לחתוך מיד ולחפש כניסה אחרת. המתנה לסטופ במקרה כזה תביא אותך לירידה בהון לבטחונות , ובמקרה של שימוש מוגבר במינוף לדבר הזה יכולות להיות השלכות חמורות. 

בעיה נוספת היא ניסיון גידור פוזיציה . בתחילת דרכו CFD שימש כי מכשיר גידור לנכסי בסיס. אין אפשרות לבצע גידור למכשיר גידור על ידי אותו מכשיר. וזאת בעיה נוספת של סוחרי CFD . רוב סוחרי CFD הם סוחרים טכניים , מונחים על ידי ניתוח טכני ולכן ישנם הרבה פרמטרים שלא ידועים להם והם לא יכולים לקחת אותם בחשבון. לדוגמה : אם סוחר מחזיק פוזיציה בלונג על מדד מסוים נגיד , הוא לא יכול לבצע גידור על ידי שורט על אותו מדד בCFD מכוון שזה יקזז לו את הפוזיציה. אלה אם כן הוא מחזיק ב 2 חשבונות נפרדים ( לא מכיר הרבה כאלה) . ואז הם פונים לדרך אלטרנטיבית , לגדר דרך המכשיר בנכס אחר. איפה הבעיה? רובם בוגרי ניתוח טכני , שלימדו אותם לבצע קורולציה דרך הגרפים , סינון 4 צמדים וכאלה. זה נחמד ,אבל לרוב אין לזה קשר למציאות.  לכל נכס בסיס יש גורמים משפיעים משלו , ולכן לא ניתן להסיק קורולציה על ידי ראיה בגרפים ותנועות הפוכות. זה כמו לשחק עץ או פאלי….יש מתאמים שנועדו בדיוק לחשב קורולציה בין נכסים שונים או מדדים שונים , והם לא נמצאים בגרפים. בכל מקרה הבעיה הגדולה היא גם לא בחישוב הקורולציה אלה בשימוש היתר במינוף. הרי כדי לגדר אותו סוחר פותח פוזיציה נגדית בחוזה על נכס אחר לרוב באותו גודל.  מכוון שאלה עסקאות ממונפות מאוד ,כל תזוזה הכי קטנה בנכסי בסיס , אפילו בעשיריות אחוזים בודדים תשפיע דרסטית על הון עצמי לביטחונות. תאורטית , תוך מספר דקות  מערכת ניהול סיכונים של הברוקר יכולה לבצע MARGIN CALL ולסגור את הפוזיציות באופן גורף תוך כדי רישום הפסד בפוזיציות והקטנת בטחונות קיימים. אם לוקחים בחשבון , שרוב רובם של ברוקרים המקומים כאן לא נוהגים להתכסות על הפוזיציות CFD שפותחים הסוחרים , יש להם אינטרס ברור שתסריטים כאלה יקרו. זה רווח מהיר עוברם , מסיבה מאוד פשוטה. הם אלה שמפיקים את ה CFD , ולכן הכסף בכל מקרה נשאר בקופה בלי שהוא עובר לצד שלישי כל שהוא , ואי אפשר להאשים אותם מכוון שכאן זה נטו התנהלות לא נכונה של סוחרמבחינת ניהול הון לביטחונות שעומד לרשותו .במקרה של ברוקרים אמריקאים גדולים , התמונה קצת שונה. הם כן מקפידים לא להפיק CFD על כל נכס בסיס , יש להם קריטריונים ברורים יותר , ולכן גם המינוף יכול להשתנות על פי דעתם מנכס לנכס. ברוב המקרים , יהיה להם כיסוי לכל CFD שהם מפיקים , כי תמיד יהיה בצד השני סוחר בנכס הבסיס עצמו שיחזיק כמות מספיקה לכיסוי .

נקודה נוספת ואחרונה שברצוני להתייחס, אלה הברוקרים עצמם. רוב הסוחרים בארץ סוחרים במכשיר דרך חברות מקומיות או "נציגוית" של חברות רשומות בכל מיני מקלטי . הבעיה הראשונה היא כמו שהזכרתי , היא שהחברות האלה אינן מתכסות על פוזיציות שפותחים הסוחרים שלהם. את הציטוטים הם מקבלים מספקים שלא תמיד אמינים , ולכן יש הרבה מקרים שיש פער בין מחיר החוזה לבין מחיר נכס הבסיס. דבר כזה יכול לגרום לקפיצות במחירי החוזים , ובהרבה מקרים להביא גם כן ללחץ על בטחונות ויציאה כפויה על ידי המערכת מפוזיציה תוך כדי גרימת נזק. כבר פורסמו בעבר סיפורים על חבורות סוחרים שזיהו את זה וביצעו עסקאות ארביטראז' על פערים האלה . רוב הברוקרים המקומיים מבצעים חשבונות פול . זה בעצם חשבון אחד על שם הברוקר , שפתוח בבנק מקומי כאן בארץ , וללקוח אין שום יכולת להוכיח שהוא בעל עניין. המקרה האחרון של יו טרייד הראה את הבעייתיות שבזה.  אצל ברוקרים אמריקאים זה שונה , מכוון שהם פועלים תחת רגולציה מקפידה מאוד. בדרך כלל ברוקר כזה מאפשר לסחור בכל מגוון המכשירים , ולכן אין שום בעיה לשים את נכס הבסיס והCFD שלו באותה שורה בווץ ליסט ולראות התאמת מחירים מלאה . כמובן ששם אלה אינם חשבונות פול , הכסף מועבר בכל מקרה לבנק בארצות הברית , ומבוטח על ידי הפד.

לסיום . כפי שכבר כתבתי , אני בעד המכשיר, אישית אני חושב שיש בו המון היתרונות ,  CFD הוא מכשיר מצויין , ובעבודה הנכונה ומשכילה איתו אפשר בהחלט לייצר תוחלת , ניסיון , ורווחים.

כל מה שנכתב כאן , הינו דעה אישית של הכותב. אין לראות בזה המלצה לפעולה כל שהיא 

מודעות פרסומת
%d בלוגרים אהבו את זה: