To Be Trader

ראשי » למה זה קורה? כמה עצות לסוחר מתחיל.

למה זה קורה? כמה עצות לסוחר מתחיל.

מודעות פרסומת

2252343_4

לפעמים משיחות עם חברי הסוחרים בשוק ההון ,עם הצעירים שבהם בעיקר ,עולה שאלה : אני רואה הכל נכון ,אז למה אני מפסיד בסופו של דבר? חשבתי על השאלה הנצחית הזאת ,נזכרתי בעצמי באותה תקופה ,בחנתי את הדרך שעשיתי ,ויש לי כמה תובנות שאולי יעזרו לסוחרים צעירים ומתחילים לא לעשות את הטעויות שרובנו עשינו ,וחלקינו עושים עד היום .

כמו שכבר כתבתי פעם ,במאמר אחר, רוב הסוחרים המתחילים מעדיפים להתחיל משיטה הטכנית ,כי היא "סקסית" יותר , לא מצריכה הבנה כמו השיטה הפונדמנטאלית ,היא בנויה על פסיכולוגיית המונים ,והיא מנסה לזהות תנועה על פי הנתונים האלה .ללמוד את הבסיס של הניתוח טכני זה לא דבר מסובך ,ואחרי חודש חודשיים של קורס ממוצע באחת המכללות ,החברה  מרגישים שהם מוכנים להכות את השוק ( גם אני הייתי פעם כזה ) . ופה מתחילה התסבוכת הראשונה .הניסיון להשתמש בכמה שיותר אינדיקטורים מוביל אותם למצב ש"מרוב דובים לא רואים את היער" . החברה מנסים להעמיס את הגרף בכמות האינדיקטורים כי זה נראה מקצועי יותר , והתוצאה היא שהם לגמרי מאבדים את עצמם .כי מה לעשות ,ברוב המקרים כל אינדיקטור מראה לך משהו אחר ,ובסופו של דבר הם נאלצים להמר. ובהימורים כמו בהימורים…הבית מנצח בדרך כלל . כמו בהרבה דברים ,גם בניתוח טכני ,מתגלה הרבה פעמים שהפשוט הוא גם הנכון והמתאים .אם תשימו לב למנתחים טכניים מקצועיים בעלי שם ,לרוב הגרפים שלהם נקיים ,בלי יותר מדי עומס . זאת עבודה מקצועית . גרף צריך להיות מובן וקל וברור לקריאה. לא בשביל מישהו שרואה את הגרף באיזה שהוא פורום או קבוצה. קודם כל בשבילכם.

בעיה נוספת היא משמעת המסחר . סוחרים טכניים ידועים כי סוחרים שפועלים לפי כללים ברורים. כללי ברזל . כללי כניסה לטרייד ,ניהול העסקה ,כללי יציאה. כל עוד מנתחים גרפים הכל נראה ורוד .אבל כשמתחילים לסחור באמת ,הדברים לא נראים ככה זוהרים .מכוון שהחברה עדיין בתחילת הדרך ,ובאופן תאורטי הם קולעים בניתוחים שלהם ,הדחף האינסטינקטיבי הראשוני שלהם זה להכות את השוק. האגו כאן גובר על השכל הישר . הם מזהים תבנית מתפתחת , ורוצים לבצע את הטרייד הכי מושלם שיש ,בלי התייחסות לכללי ברזל ,הם מנסים לנחש בסופו של דבר. זה עובד פעם ,זה עובד פעמיים ,בפעם השלישית זה שורף להם את החשבון . הם מזיזים את הסטופים או חותכים את הטרייד לפני שהגיע לסטופ קבוע מראש ואחרי זה השוק ממשיך בכיוון והם לא מבינים מה קרה .יש הבדל ענק בין תאוריה לבין פן המעשי במסחר. בדרך כלל ( גם זה מניסיון) ההחלטה הראשונה היא גם ההחלטה הנכונה . הרי אנחנו לא נכנסים לטרייד אם יש לנו ספק. אם יש ספק ,יושבים על הגדר. בשורה תחתונה כפי שכתב מישהו באחד הפורומים,ואני מסכים איתו במאה אחוז ,יש הבדל בין להיות מנתח טכני וסוחר טכני. משמעת זה שם המשחק במסחר טכני.

המכשול הבא הוא העיניים גדולות. כמעט כל סוחר עובד עם סורק כזה או אחר שמאתר לו מניות שמעניינות אותו למסחר . חלק מחפשים שורטים ,חלק לונגים,חלק גאפים ,חלק כל מיני סימנים טכניים אחרים . הבעיה היא ,שהמבחר כל כך גדול ,שנורא קשה לסוחר מתחיל להינעל  על כמות שהוא יכול לנהל. רובם שבוים בקונספציה של סוחר מקצועי מכה בכולן. הם מנסים לאכול את כל העוגה וזה מתכון בטוח לכישלון. בהמון מקרים הם מוצאים את עצמם  עם כמות גדולה של פוזיציות ,כמות שאינם מסוגלים לנהל פיזית . הם לא מכירים את נכס הבסיס מעבר לאותו איתות מסורק ,לא מכירים את ההתנהגות שלו ,לא את הסטיות התקן ולא את המתאם ,ביתא זה דבר שרובם לא שמעו עליו. ואז בשניות כל הפוזיציה מתהפכת עליהם ואין להם מושג מה קרה . פעם ,באחד הפוסטים שלי  ,כתבתי שלדעתי ההבדל בין סוחר מהמר לסוחר מקצוען הוא מאוד דומה להבדל בין לוחם פלנגות של פעם לצלף. לוחם פלנגות מרסס מן המותן בשאיפה לפגוע במטרה. צלף מיומן מסוגל לשכב יום שלם במארב בשביל ירייה אחת בודדת ,ירייה שתהיה בול פגיעה. הוא לא יורה כי הוא מקווה שהמטרה בטווח ,אלה הוא יורה כשהוא בטוח שהמטרה בטווח פגיעה וודאי . ולדעתי זאת דוגמה מצוינת להמחשה של הבדל בין סוחר מתחיל לבין סוחר מקצועי.

אז מה הייתי מציע אתם תשאלו? יש כמה כללים שכל אחד יכול לאמץ לעצמו , דברים שיכולים בהחלט להכניס סדר לצורת העבודה :

אל תקנה חתול בשק – במילים אחרות תדע מה אתה סוחר .לכל מניה יש היסטוריה וסיבות למה הגרף שלה נראה כפי שהוא נראה . אני לא מזלזל בניתוח טכני ,אבל גרף זאת תמונה שנוצרה מסיבות כל שהן . גם מנתחים טכניים מקצועיים תמיד יודעים מה היא המניה שהם קונים ,במה עוסקת החברה ,מה המתאם שלה לסקטור ,מה הביטא שלה ביחס למדד  , מה סטיית התקן  שלה . בניהול סיכונים לכל האינפורמציה הזאת יש ערך רב ביותר.

תכיר את ה"אויב", ותייצר לך תוחלת – בעולם המסחר המקצועי רוב הסוחרים סוחרים בנכס בסיס מסוים. הם מכירים את הנכס הזה בהיכרות כמעט אינטימית. הם יודעים מה הגבולות שלו , את היכולות שלו ,את התנהלות שלו  , סכנות שבו ,גורמים שמשפיעים עליו .גם סוחרים קטנים ופרטיים יכולים לאמץ את הכלל .בעולם המסחר תוחלת זה שם המשחק . אם אתה רודף אחרי מניות מומנטום ,רוב הסיכויים שהתוחלת שלך תהיה שלילית . תבחר לך סקטור שמעניין אותך ,מתוך הסקטור תבחר לך כמה מניות שיכולות להיות בעולות פוטנציאל ,תלמד אותן היטב . תרכיב לך רשימה של כמה מניות מכמה סקטורים שונים ,שלא תהיה ערוכה מדי ,כזאת שניתנת לניהול ובדיקה יום יומיים. תיצור לך היכרות אינטימית עם הניירות האלה ,תלמד אותן ,ופתאום תגלה שהתוחלת שלך עולה . לחלק מהקוראים זה בטח ישמע משעמם ,בלי הרבה ריגושים. יש אמירה מפורסמת בשוק ההון : בשוק ההון מרוויחים בכפיות אבל מפסידים בדליים . יש המון משמעות במשפט הזה .אז אלה שמחפשים ריגושים חייבים להחליט. האם הם רוצים ריגוש או רוצים תוחלת ורווח לאורך זמן.

חכמים יש המון ,אבל אתה אחראי  – לעולם אל תכנס לטרייד אם אתה לא מבין למה אתה עושה את זה .יש המון אנשים שימליצו לך מה לעשות ,אך הם לא ייקחו אחריות על ההפסד שלך . אתה חייב שתהיה לך הנחת יסוד משלך . אתה יכול לשמוע אחרים ,אתה בהחלט יכול להתייעץ .זה דבר טוב ומבורח .אבל לעולם אל תקנה רק כי מישהו אמר לך ואתה לא מבין למה.

אל תנסה להכות את השוק – השוק תמיד יהיה חזק ממך .אנחנו לא מייצרי מגמה ,אנחנו לוקחי מגמה . מגמה היא כמו רכבת . יש לה תחנות ,ובתחנות האלה אפשר לעלות בכיף. מי שמנסה לקפוץ על רכבת נוסעת או לשנות לה כיוון תוך כדי נסיעה עלול להידרס .  אין טעם לנסות לנחש היפוכים ,הסיכוי לא שווה את הסיכון. אם אגו לא הולכים למכולת . עדיף לקחת מעט ,אבל כל יום .יותר טוב ציפור אחת ביד מאשר שתיים על העץ .כמו שאמרתי ,תוחלת זה שם המשחק . או ,בשפת העם : "לא בטוח ,אל תעקוף"  . 

אז שיהיה לכולנו בהצלחה חברים ,ומקווה שחלק גדול מהקוראים ימצאו נקודות מעניינות להמשך דרכם כי סוחרים בשוק ההון בדברים שנאמרו כאן. 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: