To Be Trader

ראשי » Uncategorized » אם תרצו -אין זו אגדה

אם תרצו -אין זו אגדה

קטגוריות

מודעות פרסומת

cropped-dengi2.jpg

הסיפור הטרגי שהיה בבאר שבע ,שוב הראה לנו את עקב אכילס של החברה ישראלית. התלות המוחלטת שלנו באשראי ,ההרגל שלנו לחיות בחוב ,להשתעבד לחוב הזה הפכה להיות לנורמה מקובלת ויש כבר דור שלם שלא מכיר דרך אחרת. יותר נכון הוא כן יודע שהיא קיימת ,אבל הוא מתכחש לה ,כי הרי רובנו תמיד מחפשים את קיצורי דרך לעושר מבלי לתת לעצמינו דעה על סיכונים שמחכים בהמשך הדרך .אנחנו לוקחים משכנתא ל25 שנה מבלי לדעת מה יהיה מחר .לוקחים הלוואות מבלי לקחת בחשבון סיכון שמשהו יכול להשתבש .מגהצים את כרטיסי אשראי בידיעה שתמיד ניתן לפרוס אין סוף את התשלומים. התרבות הזאת מתחילה מלמעלה ,ומטפטפת במורד סולם החברתי אל השכבות שבהרבה מקרים לא מבינים את מגבלות הכוח שלהן מול כוח בלתי מוגבל שעומד מולם. אותם אנשים מסתכלים על תספורות של טייקונים שעוברות ברוב המקרים חלק והם ממשיכים להחזיק בתארים של אנשי עסקים מכובדים ,וחושבים שאם חלילה יגיע היום שהם יצטרכו לעמוד באותה סיטואציה הבנק ינהג בהם באותה דרך כמו שהוא נוהג עם אותם טייקונים מדוברים . וכשמגיעים לסיטואציה ,פתאום מגלים שלא ככה הדבר ,והבעיה היא שברוב המקרים מגלים שכבר אין דרך חזרה. יש אמרה שאומרת : כשאתה חייב לבנק מיליונים או שיש לך מיליונים בבנק ,הבנק אוהב אותך בדיוק באותה צורה. כשאתה חייב הוא יעשה הכול כדי שלא תיפול ,וכשיש לך הוא יעשה הכול כדי שתישאר . האמרה הזאת נכונה ,אך היא עובדת במעט מאוד מקרים. ברוב המקרים המרחק בין "אהבה" "לשנאה" הוא דק כי חוט השערה. וכשבנק דורש את שלו,הוא עושה את זה בצורה כוחנית ,לפעמים אכזרית לטעמינו אך לגיטימית מבחינתו . בנק רוצה את הכסף שלו. ואם להוציא את הסיפור האנושי ,ולהסתכל בצורה קרה ,הבנק צודק. התחייבת? אתה צריך לשלם. ובנק לא חייב להתחשב ,כי לא הוא אחראי למצבך .נכון,זה נשמע רע ,אבל זאת המציאות .הבנק דואג לאינטרס שלו. אז מה קורה בסיפורי הטייקונים אנחנו שואלים? התשובה היא פשוטה : בנק בוחר בין אפשרות גרועה מול אפשרות גרועה פחות. החלטה שלו היא לגיטימית בשבילו,אבל לנו היא נראית כי ויתור לא מוצדק.

אנחנו אוהבים לכעוס על הבנקים ,אבל אם להסתכל בפרספקטיבה רחבה יותר ,הבנקים לא עושים שום דבר שאנחנו לא יכולים. כמובן אני מדבר במגבלות של בן אדם פרטי ,מן הישוב. לא טייקון.ואני אתן דוגמה הכי פשוטה. אם יש לי סכום פנוי של כסף ,אז בדרך כלל אני סוגר אותו באיזה שהיא תוכנית חיסכון ,מקבל עליו ריבית לא גבוהה ,כי נגד מבקש אשראי מבנק ,וכי נגד האשראי הזה משעבד את תוכנית החיסכון הזאת .ואז האשראי הזה לא נגמר לעולם ,והחיסכון שיש לי בבנק הוא תמיד בסיכון להיות נפרע על ידי הבנק . כמובן שהריבית שאני מקבל על החיסכון היא נמוכה יותר מהריבית שאני משלם על אשראי , וזה אומר שהבנק מרוויח עלי פעמיים. ואתם יודעים מה? זה לגיטימי. למה אתם שואלים? כי הבנק עושה בדיוק את מה שכל אחד מאיתנו יכול לעשות . רק שרובינו מתעלמים מקיום האפשרות הזאת .הבנק מנצל את חוסר הרצון שלנו להשתמש באפשרויות שעומדות ברשותנו ,ואין שום דבר רע בזה. הבנק לא אשם,זאת לא בושה להרוויח כסף. מי שאשם ,זה רק אנחנו. התרבות שדיברתי עליה מקודם יצרה סיטואציה של זלזול פסיבי בכסף שלנו וחיפוש קיצורי דרך לעושר ,רק ברוב המקרים הזה יוצר עושר מדומה.

אז מה הן אותן אפשרויות שאני מדבר עליהן?

 כמובן שככל שסכום הכסף התחלתי העומד לרשותנו גדול יותר ,ככה האפשרויות הן מגוונות יותר . אז לצורך הנושא אני אתייחס לזוג צעיר או בחור או בחורה צעירים בתחילת דרכם. אז נניח יש לך סכום של כמה עשרות אלפי שקלים פנויים ,מה אתה עושה? ברוב המקרים זה יהיה לפי הסיטואציה שכתבתי עליה מקודם. סוגרים פק"ם ,לוקחים אשראי ,ונכנסים למעגל בלתי נפרץ של מרדף אחרי סגירת חורים בשלב כזה או אחר. האופציה השנייה היא ,להתאזר בסבלנות ,ולתת לכסף שלכם לעבוד בשבילכם . הדוגמה הכי פשטה היא הדוגמה הבאה : נניח ואנחנו פותחים את הפק"ם המדובר בבנק. סוגרים את הכסף לתקופה מסוימת ,והבנק מתחייב לשלם לנו איזה שהיא ריבית עבור הפק"ם הזה .עד עכשיו הכול טוב ויפה,אבל השאלה היא , על סמך מה הבנק מתחייב לנו על רבית שהוא נוקב ? על סמך זה שהוא ישקיע את הכסף שלנו באיזה שהוא נכס פיננסי ,עם תשואות שיתנו לבנק אפשרות לעמוד בהתחייבות שלו. מכוון שהפיקדונות בבנק הם בדרך כלל תחת פיקוח של בנק ישראל ,בנק לא יכול להשקיע את כספינו בנכס פיננסי בעל סיכון. אז מה הוא עושה? הוא משקיע אותו באג"ח ממשלתי ,שהוא לאותה תקופה כמו הפיקדון שלנו , וזה בעצם מאפשר לו לשלם לנו את הריבית ללא  לקיחת סיכון ,מכוון שאג"ח מדינה תמיד מסווגות כי סיכון נמוך ביותר. וכמובן , בהכרות עם מערכת הבנקאית ,הוא לא מעוניין להיות רק צינור שמעביר את הכסף ,הוא לא עד כדי כך נחמד , ורוב הסיכויים שגם בפעולה הזאת הוא הרוויח כסף על פערי הריבית שהוא קיבל באג"ח מדינה מול מה שהוא שילם לנו בסוף על הפק"מ. לזה התכוונתי כשאמרתי שהבנק מרוויח פעמיים.פעם אחת מעמלות ,ופעם שנייה שהשתמש בכסף שלנו כדי לשלם לנו את הריבית. אז למה אני מביא את הדוגמה הזאת ? כי כמו שאמרתי ,מה שהבנק עושה ,רובינו יכולים לעשות

האם זה אפשרי ?

בהחלט. שוק ההון פתוח לכולם .לא צריך להיות גאון פיננסי כדי להבין איך הוא פועל .הרי רובינו שומעים חדשות,קוראים עיתונים ,מבינים מה קורה במדינה . הרי,אם להסתכל ,גם ככה רובינו מעורבים היום בשוק ההון ,בין אם זה דרך החסכונות ,קופות גמל ,השתלמות וכו' . כל אותם גופים משקיעים את כספינו בשוק ההון כדי להביא תשואות על כספינו. שוק ההון פתוח לכולם .גם למשקיעים מתחילים ,גם למשקיעים פרטיים ,גם למשקיעים מקצועיים ,לסוחרים ,לכולם. ולא ,הוא לא כזה מסובך. כדי להבין איך השוק פועל ,לא צריך להיות סוחר על . אפשר להתמקצע ולהפוך להיות אחד כזה ,אבל כדי להתחיל ולהצליח לא זה מה שדרוש . בשוק ההון קיימים מכשירים מתאימים לכל סוגי הפעילים . מכשירים סולידיים ולא מסוכנים לצד מכשירים מסוכנים שלא מתאימים לכל אחד . אז אני אשים בצד את הדברים שלא מתאימים למי שזה לא המקצוע ,ואדבר דווקא על הדברים שנגישים לכולם.

לפני שתגידו לי לגבי שוק ההון ,שהבורסה על הפנים , שמכונות השתלטו עליה , שכל מיני סוחרים ספקולנטים מכתיבים שם את התנאים ,שאין מחזורים ,אני כבר יענה לכם : זה לא רלוונטי. כל זה יכול להיות נכון אולי לסוחרים מקצועיים ,שחיים את זה יום יום ,שעה שעה ,שזה המקצוע שלהם .זה ממש לא רלוונטי לאותו משקיע סולידי שמחפש אלטרנטיבה לאפיק השקעה בסיכון נמוך . הוא לא מחפש לקנות אג"ח קונצרני של חברות עם בעיות כאלה או אחרות ,הוא לא קונה מניות של חברות שנסחרות על הודעות בעיתונות ,הוא לא קונה ספינים. זה לא מעניין אותו . אבל הוא כן מתעניין בנעשה במדינה ובעולם ,הוא כן מבין את צעדי הממשלה ,הוא כן ער למצב הכללי. הוא לא צריך להבין ולקרוא דוחות פיננסים של חברות ,הוא כן צריך להבין מהלכים הגלובליים ,ולדעת לקשר בין הדברים. ואת זה כולנו יודעים לעשות.

האם זה כדאי?

כמו שכבר כתבתי מקודם שוק ההון הוא שוק משוכלל ויש בו לצד המכשירים הפיננסים הרגילים שכולם מכירים כי גון מניות ,אופציות וכו' , גם מכשירים סולידיים יותר ,דוגמת תעודות סל . רובינו ,גם מי שלא חיי את שוק ההון שומעים כל יום במהדורות החדשות מה קורה בבורסת תל אביב . תעודות סל אלה עוקבות אחרי המדדים המובילים ,ובדרך כלל התנועות שלהן זהות לתנועות המדדים. כל תעודת סל מנוהלת על ידי חברה מסודרת ,נמצאת תחת פיקוח מחמיר ביותר של רשות לניירות ערך ,ניתן לראות את התשקיף ואת סוג ואופי אחזקות , ובמידת הצורך ניתן גם להיפגש עם מי שמנהל את התעודה ולשאול את כל השאלות הנדרשות .ולמה אני מדבר על תעודות סל? התשובה היא פשוטה .אם ברמת המניה הבודדת אנחנו נדרשים ללמוד ולנתח את החברה עצמה ,תעודת סל משקפת את המצב הכללי. תעודת סל בהגדרה מחזיקה את סל המניות שמרכיבות את המדד , ולכן משקיע שמעוניין לרכוש תעודה צריך להיות בעל דעה לגבי המצב הכלכלי הכללי. וזה מתאים יותר לאנשים ששוק ההון אינו תחום הפעילות העיקרי.

כולנו חיים במדינה הזאת ,כולנו עדים למהלכים שמתבצעים כאן,לכולנו יש דעה לגבי הכיוון שהמדינה צועדת . שוק ההון ,זה אחד הברומטרים חזקים להראות האם כיוון ,  שקברניטים של הכלכלה בחרו הינו כיוון נכון או לא .ניקח לדוגמה את צעדיו של שר האוצר הנוכחי .אז נכון שאפשר לשפוט אותו על פי מעשיו ביחס לאמירותיו  , אך בסופו של יום שוק ההון שופט על פי התוצאות .הרבה אנשים מאוכזבים מזה שהוא לא עומד במילתו ,מצעד שני ,בין אם מסכימים איתו לבין אם לא ,הצעדים שהוא מבצע בסופו של דבר אמורים לעזור לכלכלה וכתוצאה מכך גם לשוק ההון ,כי הרי הכול כאן קשור. היגיון הבריא אומר שאם יעמוד מר לפיד בהבטחתו , אז אנחנו נראה עליות בשווקים בשנים הבאות. כמובן שהרבה גם קשור למצב בעולם כולו ,אך גם שם המצב משתפר , וספציפית בתל אביב בשנים אחרונות לשוק יש חיים משלו.

כדי להראות דוגמה על מה אני מדבר ,אני אפנה למספרים :

נניח ובדיוק לפני שנה היה לנו סכום של 10000 ₪ פנויים. מכוון שזה אינו סכום גדול שניתן בעזרתו לבצע איזה שהיא השקעה מניבה כמו נדל"ן למשל ,רובינו , אני מניח היינו סוגרים אותו בפק"מ או חסכון ומקבלים עליו סדר גודל של 2% לשנה. זאת אומרת היום היה לנו בחשבון חסכון 10200 ₪ .

לעומת זאת ,מה היה קורה ,אילו הייתי קונה באותו סכום תעודת סל על מדד תל אביב 25 ?

הרבה אומרים שהבורסה שלנו על הפנים, שאין מה לעשות ,שהיא לא עולה.אם אותם אנשים היו בודקים ,אז כנראה היו מגלים שממאי 2012 עד היום,שזה בדיוק שנה ,מדד תל אביב 25 עלה ב15%. כן ,אתם רואים נכון, 15%.זאת אומרת ,אם לפני שנה היינו רוכשים באותו סכום של 10000 ₪ תעודת סל על מדד תל אביב 25 , ומוכרים אותה היום ,היה נכנס לנו לחשבון סכום של 11500 ₪ . נכון ,צריך לקחת בחשבון את דמי הניהול ועמלות שונות ,אך עדיין ,גם אחרי כל זה ,עדיין היינו מקבלים תשואה עודפת על הפקדה לתוכניות חסכון . ויש עוד המון דוגמאות מסוג זה.

זה נראה קל מדי

אז נכון ,על הנייר זה נראה קל ,חישוב מתמטי פשוט ,ובחיים זה כנראה קצת יותר מסובך לביצוע .השוק עולה ,השוק יורד ,ולך תדע מה יהיה מחר. הכול נכון , בהשקעה במכשירים פיננסים מכל סוג יש סיכון מסוים, למרות שככל שטווח ההשקעה שלך הוא רחוק יותר ,ככה מכלול הפרמטרים שאתה נדרש לקחת בחשבון משתנה .יש הבדל בין סוחר יומי ,לבין משקיע שקונה לכמה ימים ,לבין מישהו שמשקיע לתקופה של כמה חודשים. הבשורה הטובה היא שתחום ההשכלה בנושא שוק ההון תופס תאוצה בשנים האחרונות ,ולצעד בתי ספר למסחר תוך יומי שלא מתאימים לכל אחד ,יש גם מוסדות מכובדים שנותנים מענה גם לכאלה שלא מחפשים את הריגוש של המסחר המהיר ,ובאמת מחפשים אלטרנטיבה ראויה וסולידית להשקעה . ברוב המקרים ,המקומות המכובדים האלה לא מוכרים לכם חלום של התעשרות מהירה ,לא מגלים לכם סודות שאף אחד לא יודע. ברוב המקרים במקומות האלה מלמדים אנשי מקצוע פעילים בשוק ההון ,שכל הסוד שלהם הוא לקחת את כל מה שכל אחד מאיתנו יודע ומבין ,ולתת לנו כלים להפוך את כל המידע למשהו מוצק לקבל על פיו החלטה להשקיע בצורה נבונה .בשורה תחתונה ,שוק ההון לא כל כך מפחיד כפי שרובנו חושבים ,והפחד הזה קיים רק בגלל חוסר ידע או הבנה . ואם קצת פתיחות ראש ורצון לגלות משהו חדש ,אלטרנטיבה למה שהכרנו , לחיים משועבדים להתחייבויות , ניתן לשבור את המחסום הזה ולראות שיש אפשרויות אחרות .

אני אסיים במשפט של משקיע האגדי שעשה דבר אחד או שתיים בחיים שלו , וכנראה יודע על מה הוא מדבר : "בשביל להצליח בהשקעות אין צורך להיות גאונים. כל עוד יש לכם IQ גבוה מ-25, כל מה שצריך הוא לשלוט בדחפים שגורמים לאחרים לטעות" – וורן באפט

מודעות פרסומת

תגובה אחת

  1. קרן הגשמה הגיב:

    יופי של מאמר! מאוד מושקע!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: